سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲

گرده گل، اهمیت و کاربردهای آن در کلنی

گرده گل زنبور عسل

گرده گل زنبور عسل، دانه ­هایی پر از گرده­ های گل­ها است که توسط زنبورهای کارگر جمع ­آوری و بسته­ بندی می­شود. آن­ها گرده را با دوز کمی از ترشح غدد بزاقی یا شهد مخلوط می­کنند و در سبدهای پاهای عقب قرار می­دهند.

نان زنبور عسل

گرده­ های جمع شده، در کندو توسط بزاق زنبوران پرستار مرطوب و تکه تکه شده و در سلول­ها بسته ­بندی می­ شوند. سپس سطح گرده با یک لایه نازک عسل و موم پوشانده می­ شود که نان زنبور عسل نامیده می­ شود و به لطف اسید لاکتیک به­وجود آمده، حفظ می ­شود.

 

نان زنبور عسل

ترکیبات گرده گل

گرده حاوی پروتئین­ها، اسیدهای آمینه، کربوهیدرات­ ها، لیپیدها و اسیدهای چرب، ترکیبات فنلی، ویتامین­ ها، آنزیم­ ها و کوآنزیم­ ها می­ باشد.

کاربردهای گرده گل در کلنی

زنبورهای عسل، از بدو تولد تا سن ۱۵ الی ۱۸ روزگی از گرده تغذیه می­ کنند. گرده، باعث رشد اعضای داخلی بدن، به ویژه رشد غدد شیری زنبورهای عسل می­ شود.

گرده گل سبب تقویت غدد ترشح موم می ­گردد. به همین دلیل است که در بهار با فراوانی گرده گل، زنبورها موم ­بافی زیادی دارند. دانه گرده، در دوره پرورش نوزادان زنبور عسل بیشترین مصرف را در کلنی دارند.

بیشتر بدانیم:

اهمیت گرده گل در کلنی

  1. سبب فعالیت تخمدان و افزایش تخم­گذاری ملکه زنبور عسل می­شود.
  2. باعث افزایش طول عمر زنبور عسل و ایجاد مقاومت در برابر بیماری­ها (مانند نوزما) می­گردد.
  3. باعث افزایش ذخیره چربی بدن زنبور عسل می­شود و در نتیجه قدرت زمستان­گذرانی افزایش می­یابد.
  4. در طبیعت، مانع افت شدید جمعیت کلنی می­گردد.
  5. در کلنی، مانع اختلال در تولید زهر و رفتار دفاعی زنبورهای عسل می­شود.
  6. در کلنی، باعث تقویت غدد موم­ساز، غدد شیری و سایر غدد داخلی بدن زنبور عسل می­گردد.

 

جمع آوری گرده گل

تجربه کاربردی

در فصولی که گرده فراوان است، با نصب تله گرده­ گیر جلوی دریچه پرواز، درصدی از گرده­ ها را ذخیره نمائید. کیک گرده تهیه کنید و از اواخر تابستان تا قبل از اینکه زنبورها به خوشه دائمی بروند، به کلنی­ها کیک گرده بدهید.