پنج شنبه , ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
ژل رویال

ژل رویال چیست؟ خواص، طریقه مصرف و روش نگهداری ژل رویال

ژل رویال چیست؟

ژل رویال یا ژل سلطنتی توسط زنبورهای کارگر پرستار ترشح شده و به عنوان غذای اصلی ملکه در تمام دوران زندگی او، و به نوزادان کارگرها و نرها در مراحل اولیه رشد آنها یعنی ۳ روز اولیه لاروی داده می شود. طول عمر زنبور عسل از بدو تولد تا مرگ با توجه به نوع تغذیه و نوع فعالیت برای هر سه نوع زنبور متفاوت است.

ژل رویال ماده ایست خامه مانند، به رنگ سفید شیری، با بوی کمی تند، مزه تلخ و حالت اسیدی دارد. ترکیب شیمیایی ژل رویال بسیار پیچیده بوده و بر اثر زمان ترکیب آن تا حدودی تغییر می کند. این ماده به خاطر ترکیبات شیمیایی بسیار پیچیده اش و همچنین به دلیل داشتن مقادیر بسیار قابل توجهی پروتئین، چربی، قندها و ویتامین ها و مواد ناشناخته دیگر تاثیر بسیار شگرفی روی فیزیولوژی و بیولوژی ملکه زنبور عسل دارد.

گر چه ملکه از نظر مبدا تولید (تخم) با زنبورهای کارگر یکسان می باشد. ولی به خاطر تغذیه از این ماده غذایی با ارزش، کاملا از نظر خصوصیات ظاهری و رفتاری و بیولوژی از سایر زنبورها متمایز می گردد. بدون ژل رویال، ملکه زنبور ها یک زنبور عسل معمولی می باشد و از لحاظ ژنتیکی با زنبور کارگر تفاوتی ندارد. علت باروری فوق العاده و دو برابر شدن اندازه آن و افزایش طول عمر آن از ۶۰ الی ۹۰ روز به ۵ الی ۷ سال، تغذیه ملکه فقط از ژل رویال می باشد!

 

ژل رویال

 

خصوصیات فیزیکی ژل رویال

ژل رویال ماده ای است ژلاتینی سفید رنگ مایل به زرد روشن، کلوئیدی و چسبناک، در آب حل شده و کمی کف تولید می کند و دارای خاصیت اسیدی است. اسیدیته (pH) ژل رویال ۳٫۵ تا ۴٫۵ و وزن مخصوص آن حدود ۱٫۱ است و دارای طعم مخصوص ترش و شیرین و تند است.

ژل رویال

خصوصیات شیمیایی ژل رویال

تجزیه شیمیایی ژل رویال حضور مواد زیر را در آن اثبات کرده است:

• آب (بیشترین مقدار)

•کلاژن

•کربوهیدرات

• پروتئین (قسمت عمده آن آلبومین و گلبولین است)

• اسید های آمینه ضروری که ۸ نوع آن در این ژل موجود است.

• از جمله اسید های چرب غیر اشباع موجود در آن می توان به ۱- هیدروکسی ۲- دکنوئیک اسید (HAD10) اشاره نمود که تنها در طبیعت در ژل رویال دیده شده و خواص اعجاب انگیزی را در بر دارد.

•استیل کولین

•مواد معدنی همچون کلسیم، آهن، سیلیسیوم، فسفر

•ویتامین های گروه B9,B12,B1,B2,B3,B5,B6,B7,B8,A,C,E.

از آنجا که شاه انگبین یک ماده غذایی است، این منطقی به نظر می رسد که حاوی مواد آنتی بیوتیک نیز باشد.

خرید ژل رویال

بیشتر بخوانیم:

ذرت تراریخته میلیون‌ها زنبور عسل را در کانادا نابود کرد.

خواص درمانی ژل رویال

خواص ژل رویال موجب شده تا بسیاری از انسان ها از آن به عنوان دارو استفاده کنند. در این مقاله به برخی از فواید ژل رویال که شاخص تر هستند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

این محصول زنبور عسل بخاطر نامش (ژل سلطنتی) به نظر دارای اعتبار خاصی می آید و باعث ایجاد کنجکاوی می شود که این تا حدی منطقی است. نام آن به تنهایی میتواند شما را جذب کند، اما چه چیزهای دیگری به آن جذابیت میدهد؟

برای شروع گزارش درباره خواص ژل رویال میتوان به ضد تومور، ضد باکتری و ترمیم زخم ها اشاره کرد. مطالعات وسیعی از سال ۱۸۳۵ میلادی بر روی این ماده اعجاب انگیز صورت گرفته و خواص درمانی متعدد آن را به اثبات رسیده است که به برخی از آنها اشاره میشود:

 • میکروب کشی 

  ژل رویال به دلیل داشتن اسید چرب غیر اشباع (HAD10) ضد باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس، اشرشیاکلی، سالمونلا تیفی (عامل حصبه) عمل میکند. همانطور در درمان عفونت های ویروسی که مجاری تنفسی را درگیر می کند موثر است. در در این ماده پروتئین قوی میکروب کشی بنام (Riyalisin) وجود دارد که اثر قوی بر ضد باکتری های گرم مثبت دارد.

 • جلوگیری از آلزایمر

  در هر گرم ژل رویال یک میلی گرم استیل کولین وجود دارد. استیل کولین ماده مورد نیاز در انتقال پیام های عصبی در بدن انسان است. این ماده در درمان و جلوگیری از آلزایمر، رعشه و فراموشی بسیار موثر است و با آن میتوان فعالیت های فکری را افزایش داد.

 • جلوگیری از فشار خون

  استیل کولین باعث گشاد شدن رگ های خونی نیز شده و موجب کاهش فشار خون در افرادی که از فشار خون بالا رنج میبرند می گردد.

 • جلوگیری از تصلب شرائین

  سخت شدن سرخرگ های قلب که با افزایش سن و افزایش کلسترول خون در بدن انسان ایجاد می شود. (HAD10) موجود در ژل رویال با کاهش ذخیره کلسترول در دیواره سرخرگ باعث کاهش فشار خون می گردد بنابراین از تصلب شرائین پیشگیری می کند.

 • جوانی و شادابی پوست و ضد پیری

  کلاژن، لسیتین، تیامین و ویتامین های A,C,D,Eموجود در ژل رویال برای پوست بسیار مفید است.کلاژن، موجب اتصال بافت به یکدیگر شده و از چروک خوردن پوست جلوگیری می کند. همچنین طول عمر سلول ها را نیز افزایش می دهد. ضمنا اثر ضد التهابی ژل سلطنتی در روند بهبود زخمهای پوستی نیز موثر است.

 • ضد سرطانی

  ماده (HAD10) به ژل رویال خاصیت ضد سرطانی بخشیده است. همچنین از طریق خاصیت ضد فعالیت استروژن، این ژل مانع رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان میشود. این ماده میتواند سلول های ایمنی را وادار به تولید مواد و عوامل ضد تومور در بدن کند. از جمله این مواد می توان به عامل نکروز دهنده تومور و اینترفرون گاما اشاره کرد. در مشاهدات آزمایشگاهی افزایش مواد فوق در کشت سلول همراه با ژل رویال تایید شده است.
  این ماده بسیار مغذی، تاثیر خوبی بر بهبود بیماران سرطانی بعد از پرتو درمانی و شیمی درمانی دارد و باعث افزایش سرعت تولید گلبولهای سفید (WBC) در خون میشود.

 • ناباروری مردان را بهبود میبخشد

  نتایج تحقیقات منتشر شده در مجله داروهای گیاهی ابن سینا (Avicenna Journal of Phytomedicine) فواید ژله رویال روی پارامترهای اسپرم، درجه تستوسترون و مالون دی آلدئید در موش را ارزیابی کرده است. تعداد اسپرم، میزان تحرک، زنده بودن، تکامل و بی نقصی DNA آن ها در این آزمایش آنالیز شدند. نتایج اشاره بر این دارد که درمان توسط ژل رویال میتواند ناباروری جنس نر را بهبود بخشد.

 • کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی

  بیماران شیمی درمانی، عوارض جانبی درمان سرطان و کاهش پاسخ ایمنی  را با زخم های دردناک و زخم های دهانی تجربه میکنند. در مطالعه ۱۰۳ بیمار مبتلا به سرطان، مصرف ژل رویال (۱ گرم در روز) باعث بهبود زخم های دهان و کاهش زمان بهبودی شد. این ژل را در دهان گذاشته و قورت دهید.

 • خواص ژل رویال برای پوکی استخوان

  گروه ارتوپد و تروماتولوژیِ دانشکده پزشکی دانشگاه اروسیوس (Erciyes) ترکیه تاثیر ژل رویال و گرده گل روی کاهش از بین رفتن استخوان ها بدلیل پوکی را بررسی کردند. تراکم مواد معدنی استخوان را اندازه گرفتند، از بافت ها نمونه برداری و نمونه های خون را برای آزمایش جمع آوری کردند. با تصویر برداری از همه این ها در میکروسکوپ الکترونی میتوان میزان کلسیم و فسفات استخوان ها را مشخص کرد.

  تفاوت های بارزی بین نمونه ها یافت شد که سلامت بالاتر استخوان های ستون فقرات و قسمت بالایی استخوان ران (proximal femur) در گروه های مصرف کننده ژل سلطنتی و گرده گل را نشان میداد. میزان کلسیم و فسفات بافت استخوانی در نمونه های این گروه بیشتر بود پس ژل سلطنتی و گرده گل می توانند باعث کاهش از بین رفتن استخوان ها بدلیل پوکی شوند.

  بر اساس مشاهدات و تحقیقاتی که تاکنون به دست آمده و همچنین با عنایت به نظر گذشتگان ما در طب سنتی ژل سلطنتی می تواند در تمامی سنین مصرف شود و به عنوان مکمل غذایی مناسب در رژیم غذایی قرار گیرد. البته این ماده اعجاب انگیز به دلیل خواص فوق العاده اش برای افراد بالای ۵۰ سالگی به طور خاص توصیه میشود.

همچنین ببینید

خواص گرده گل و نحوه مصرف آن

خواص گرده گل خواص گرده گل و ضرورت مصرف این ماده در رژیم غذایی روزانه …