سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲
عسل خام

عسل خام چیست؟ خواص خارق العاده عسل خام برای بدن

عسل خام

عسل خام که به آن عسل فرآوری نشده نیز می گویند توسط زنبور عسل و با استفاده از شهد گل ها تولید می شود. عسل به صورت مستقیم از منبع جمع آوری و استخراج می گردد و هیچ فرآیند اضافی در روند تولید و برداشت آن انجام نمی گیرد. این عسل پاستوریزه نیست و به هیچ وجه به آن حرارت و گرما داده نشده است.

عسل خام را به آرامی به وسیله نیروی جاذبه یا در غیر این صورت به شیوه مکانیکی از شان جدا می کنند و سپس در حدود یک هفته به حال خود می گذارند تا بتوان ذرات رو آمده و حباب ها را از سطح آن جمع کرد.

عسل خام در مقایسه با عسل حرارت دیده، سطوح بالاتری از آنزیم ها و ترکیبات عطر و طعم دهنده دارد و در آن هیچ نوع خطر دگرگونی ترکیبات دیگر به وسیله حرارت وجود ندارد.

شرایط نگهداری عسل خام

در فرآیند تهیه، برداشت و بسته بندی عسل باید نکات خاصی رعایت شود:

  • نباید گرم شده باشد، زیرا حتی فقط استفاده از یک چاقوی گرمکن دار الکتریکی برای بریدن لایه ی مومی پوشش دهنده شان عسل، می تواند بر عسل تاثیر بگذارد.
  • نباید فیلتر شده باشد. به جای آن می توان عسل را به سادگی با استفاده از یک توری فولادی ضد زنگ عریض از موم جدا کرد. به یقین می توان گفت عسل های بسیار شفاف برای سهولت عمل فیلتر کردن حرارت داده شده اند بنابراین واقعا خام نیستند.
  • نباید کرم مانند شده باشند، یعنی نباید عسل روان را سفت کرده باشند و با این کار از شکرک زدن آن جلوگیری کرده باشند.
  • نباید پرتوتابی شده باشد. پرتوهای مادون قرمز، مایکروویو (حرارتی)، گاما و الکترون (غیر حرارتی) عمده پرتوهای مورد استفاده در عمل آوری مواد خوراکی هستند.

 

خواص عسل خام

عسل خام از زمان های قدیم برای درمان بیماری های مختلفی مورد استفاده قرار می گرفته است. این ماده شفابخش سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها و آنتی اکسیدان هایی است که در تقویت عمومی بدن و مبارزه با بیماری ها کمک بسیاری می کنند.

علاوه بر این، عسل در مراقبت از پوست به دلیل خواص درمانی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین جهت تقویت سیستم ایمنی بدن به صورت خوراکی مصرف می گردد و از همه مهمتر ثابت شده است که عسل خام یکی از بهترین گزینه ها جهت درمان آلرژی به حساب می آید.

تشخیص عسل طبیعی بدون انجام آزمایش

عسل خام فواید بسیاری دارد که بعضی از آن ها را به طور خلاصه بیان خواهیم کرد :

  • موجب افزایش میزان کلسیم و هموگلوبین بدن می گردد.
  • باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه جلوگیری از شروع سرفه، آنفولانزا و سرماخوردگی می شود.
  • باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش می گردد.
  • عسل خام یک مُلیّن خفیف و موثر می باشد.

یکی از خوراکی های محبوب میان مردم عسل می باشد که به طور ویژه در صبحانه مورد استفاده قرار می گیرد و البته که امری صحیح و بسیار مفید می باشد.

همان طور که در بیمارستان بعثت نیروی هوایی تهران از عسل برای درمان زخم ها استفاده شد. ثابت گردید که عسل خام در درمان زخم ها، کنترل عفونت و تقویت سیستم ایمنی بدن موثر می باشد.

خرید عسل طبیعی ژل رویال چیست؟ خواص، طریقه مصرف و روش نگهداری ژل رویال

 

عسل های موجود در بازار

اکثر عسل هایی که در فروشگاه های مواد غذایی پیدا می شود عسل های فرآوری شده هستند. که در اثر حرارت، رنگ آن خوشایندتر گردیده و از رُس بستن آن نیز جلوگیری شده است. اما با این کار بسیاری از آنتی اکسیدان ها و باکتری های مفید آن نیز تخریب و با حذف می شود.

عسل های فرآوری شده که از آن ها به عنوان عسل صنعتی نیز نام برده می شود. بدلیل بسته بندی راحت تر و ظاهر تمیز و روشن و مشتری پسند پاستوریزه شده اند و حرارت دیده اند.

عسل خام را می توان از زنبورداران، بازارهای کشاورزان یا فروشگاه های مواد غذایی ارگانیک تهیه کرد. همچنین ما در فروشگاه، امکان خرید عسل خام و طبیعی را امکان پذیر نموده ایم.

همچنین ببینید

تشخیص عسل طبیعی بدون انجام آزمایش

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی و انتخاب بهترین عسل همواره یکی از دغدغه های مصرف کنندگان بوده است. شناسایی عسل طبیعی نیازمند انجام آزمایش می باشد ولی می توانید با روش های ساده تجربی عسل طبیعی را از تقلبی شناسایی کنید. روش های متفاوتی در مورد طبیعی یا مصنوعی بودن عسل و نحوه شناخت آن وجود دارد، اما ما در این مقاله به معتبر ترین روش ها می پردازیم.