شنبه , ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

خواص گرده گل و نحوه مصرف آن

خواص گرده گل

خواص گرده گل و ضرورت مصرف این ماده در رژیم غذایی روزانه مورد بررسی قرار می دهیم. در این مقاله ابتدا به معرفی گرده گل و نحوه جمع آوری و همچنین نحوه مصرف آن اشاره می کنیم. گرده گل به دلیل وجود ۴۰ درصد پروتئین، اسیدهای آمینه آزاد از جمله B-complex و اسید فولیک به عنوان کامل ترین ماده غذایی بشمار می رود.

گرده گل چیست؟

گرده گل دانه های بسیار کوچکی هستند که در انتهای پرچم گلها قرار می گیرند. گرده عامل بارور کردن گیاهان بشمار می رود. گرده گل توسط زنبورعسل جمع آوری می شود و غذای زنبورهای جوان است.

گرده گل تقریبا تمام مواد مغذی مورد نیاز انسان را تامین می کند. گرده عناصر بسیاری دارد که محصولات پرتئینی حیوانی دیگر ندارند. از هر منبع حیوانی، پروتئین بیشتری دارد. حدود نیمی از پروتئین گرده گل به شکل اسیدهای آمینه آزاد است که آماده جذب و استفاده مستقیم بدن هستند. گرده گل نسبت به گوشت گوساله، تخم مرغ یا پنیر با وزن یکسان اسید آمینه بیشتری دارد. گرده گل یکی از کامل ترین خوراکی های طبیعت محسوب می گردد.

گرده گل برای جبران کمبود ویتامین ها و مواد معدنی و پروتئین ها بسیار مناسب بوده و بر خلاف مکملهای شیمیایی اثرات مضر ندارد. خواص فوق العاده گرده گل باعث شده تا این ماده نه تنها به عنوان یک ماده مکمل در رژیم های غذایی تلقی شود، بلکه به عنوان ماده ای دارویی در درمان بیماری های مختلف به کار رود. یکی از مهمترین این موارد درمان پروستات است. درمان پروستات با استفاده از گرده گل از مرسوم ترین کاربردهای گرده گل بشمار می رود.

گرده گل کردستان

 

داروی شفابخش پروستات

شاید این پرسش به ذهن شما بیاید که دلیل شفا بخش بودن گرده گل چیست؟ پاسخ این سوال مشکل نیست. با توجه به این که گرده ها قرار است آغاز رشد یک گیاه جدید باشند و می بایست مواد مغذی و کافی برای رشد آن را داشته و امکان تغذیه نهال جوان را فراهم کند. در نتیجه می بایست گرده گل را جزو پرخاصیت ترین موادی دانست که در طبیعت یافت می شوند.

ترکیبات موجود در گرده گل همچون سایر محصولات زنبورعسل برای بالا بردن ضریب ایمنی انسان بسیار مناسب بوده و موجب پیشگیری از انواع بیماری ها و کمبودها می گردد.

گرده گل طبیعی

 

سرطان پروستات در سال های اخیر به شکل سرطان یا عفونت و … رواج پیدا کرده و زندگی بسیاری از مردان به خصوص مردان بالای پنجاه سال درگیر کرده است. از جمله مهم ترین نارسایی های پروستات، هیپرتروفی است. هیپرتروفی اصطلاح آن را ورم پروستات می نامند و موجب بزرگ شدن غده پروستات می گردد.

از جمله راه هایی که برای پیشگری از بروز ورم پروستات توصیه می شود؛ مصرف روزانه ۱۵ تا ۲۰ گرم گرده گل می باشد. مصرف گرده گل به ویژه در سنین بالاتر از پنجاه سال اثر خوبی روی تقویت غده پروستات خواهد داشت. گرده گل حتی در مراحل ابتدایی ورم پروستات نیز نقش موثری در بهبود بیماری میتواند داشته باشد.

خرید گرده گل

مصرف گرده گل همچنین میزان هیستامین موجود در خون را کاهش داده و از بروز و یا تشدید حساسیت های خاص دوره ای یا مقطعی جلوگیری می کند. بهره گیری از خواص گرده گل، به ویژه برای کسانی که دچار حساسیت های فصلی یا نامنظم و خاص هستند موجب بالاتر رفتن مقاومت طبیعی و ارگانیک بدن در مقابل آلرژی ها می گردد. اصلی ترین علت مصرف این ماده معجزه گر را بهبود ایمنی و تقویت عمومی بدن دانست.

موارد احتیاط و مضرات مصرف گرده گل

گرده گل با توجه به خواص زیادی که دارد تقریبا عاری از هر گونه ضرر برای بدن است. اما مصرف آن در موارد زیر باید رعایت شود:

  • افراد مبتلا به آسم و تنگی نفس، می بایست تحت نظر پزشک مصرف کنند و از مصرف خودسرانه پرهیز کنند.
  • در مواردی که افراد به گرده گل حساسیت دارند باید از مصرف آن صرفنظر کنند.

 

گرده گل ایرانی

طریقه مصرف گرده گل

گرده گل یک منبع شفابخش و تقویتی برای کسانی که به دنبال استفاده از منابع طبیعی و غیرصنعتی و همچنین غیر شیمیایی دارویی (ارگانیک) می باشند. مصرف گرده گل با افزایش آگاهی عمومی در سال های اخیر رو رشد می باشد.

گرده گل را میتوان با روش های مختلف مصرف نمود. البته راحت ترین و معمولی ترین روش حل کردن در آب می باشد.

ساده ترین راه مصرف گرده گل، جویدن آن است، لکن به دلیل اینکه برخی افراد طعم گرده گل خالص را نمی پسندند، می توان آن را با عسل مخلوط و مصرف نمایند. این کار علاوه بر خواص گرده گل، موجب بهره مندی از خواص عسل نیز خواهد شد. بطور کلی محصولات زنبور عسل اعم از بره موم، گرده گل و ژل رویال را می توان در حالت مخلوط با عسل مصرف کرد. همچنین می توان یک قاشق پر هنگام صبحانه، ترجیحا با یک تکه میوه مصرف نمود. الیاف میوه فعالیت گرده تازه را تقویت می کند.

بیشتر بدانیم:

برای مصرف می توان روزی بیست تا سی گرم از گرده گل را استفاده کرد. با توجه به اینکه دوره مصرف مواد ارگانیک باید طولانی و منظم باشند تا تاثیر اصلی خود را نشان بدهند، لازم است برنامه مشخص و منظمی در یک دوره برای مصرف گرده گل در نظر گرفته شود. پیشنهاد می کنیم برای گرفتن بهترین نتیجه دوره مصرف گرده گل حدود یک ماه کامل باشد.

با توجه به خواص ضد حساسیت این ماده، می توانید آن را در زمان هایی که آستانه ابتلا به آلرژی های فصلی است مانند اوایل پاییز، اویل زمستان و ابتدای بهار، در برنامه خود بگنجانید.

همچنین ببینید

ژل رویال

ژل رویال چیست؟ خواص، طریقه مصرف و روش نگهداری ژل رویال

ژل رویال چیست؟ ژل رویال یا ژل سلطنتی توسط زنبورهای کارگر پرستار ترشح شده و …