دوشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۲
پماد سوختگی طبیعی

عسل طبیعی و روغن زیتون،بهترین فراورده برای درمان طبیعی سوختگی

سوختگی و چگونگی درمان آن

سوختگی و آسیب های پوستی به آن یکی از مهم ترین معضلات جامعه ی امروزی است. آسیب های حرارتی ممکن است در تمام گروه های سنی و طبقات اجتماعی- اقتصادی روی دهد. معمولا سوختگی را با توجه به شدت و ضعف آن به درجه یک، دو و سه تقسیم می کنند. این سوختگی ها می تواند در اثر عوامل گرمایی، الکتریکی و یا شیمیایی ایجاد شود.

چگونگی درمان سوختگی ها

التیام زخم های پوستی حاصل عملکرد مشترک بافت های مختلف می باشد. این فرآیند با هماهنگی بافت ها، سلول ها و فاکتورهای مختلف انجام می شود. مکانیزم های احتمالی موثر در تسریع بهبود زخم شامل افزایش عوامل رشد، تعداد ماکروفاژها، قدرت کشش پذیری زخم، ایجاد عروق، سنتز کلاژن و تعداد فیبروبلاست ها است.

میزان رگ زایی و توسعه عروق خونی در واقع یکی از موثرترین عوامل ترمیم زخم می باشد. اگر عاملی مانند دارو بتواند از طریق مکانیزم های بیوشیمیایی و فارماکولوژیک تشکیل عروق خونی را تشدید کند و قادر به تغییر گردش خون بافتی در ناحیه متوقف شده باشد، باعث ترمیم سریعتر زخم خواهد شد. عواملی که سبب کاهش التهاب و ضد عفونی زخم می شوند می توانند بر ترمیم سوختگی اثر مثبت داشته باشند.

هنگام سوختگی چه کاری باید انجام داد؟

هنگامی که سوختگی خیلی شدید نیست، گرفتن محل سوختگی زیر آب سرد و روان به مدت ۱۰ دقیقه و یا شستشو با مواد شیمیایی مخصوص سوختگی به مدت ۲۰ دقیقه می تواند از بروز عوارض ناشی از سوختگی جلوگیری کند. علاوه بر این، پس از سوختگی، خیلی سریع باید لباس های فرد را از محل سوختگی خارج کرد. پس از این، به منظور جلوگیری از بروز هر گونه عفونت و یا ورود میکروب به داخل بدن، باید محل سوختگی در محفظه های پلاستیکی مخصوص و یا مواد استریل نگهداری شود.

عسل و سوختگی

عسل طبیعی:

عسل طبیعی يك تركيب غذايي است كه از شهد گلها تشکیل شده و توسط زنبور عسل ساخته مي شود. شهد گلها با آنزيم های مخصوص كه در بزاق دهان زنبور وجود دارد تركيب شده و طي يك فرايند شيميايي تبديل به عسل مي گردد. بعد از ذخيره عسل در كندو، زنبورها با بال زدن هاي خود كار تهويه را انجام مي دهند و موجب مي شوند رطوبت بيش از اندازه آن از بين رفته و آماده مصرف گردد.

عسل یک مخلوط اشباع از فروکتوز، گلوکز، مالتوز، ساکارز و دیگر کربوهیدرات ها می باشد. عسل آب کمی براي رشد در اختیار میکروارگانیسم هاي بیماري زا قرار می دهد و از طرف دیگر به علت PH اسیدی خاصیت ضد باکتریایی دارد.

مکانسیم اثر عسل در درمان سوختگی :

در طب سنتی از عسل براي ترمیم زخم سوختگی استفاده می کردند. عسل رشد سلول هاي مسئول جایگزینی بافت آسیب دیده را تحریک و اثر شبه انسولینی روي سلول هاي درگیر در ترمیم زخم دارد، تکامل رگ هاي جدید را تحریک و آنزیم هاي هضم کننده پروتئین را در بافت هاي درگیر فعال می کند.

مقدار ویتامین C عسل، سه برابر بیش تر از پلاسما است که یک نقش تغذیه اي روي بافت در حال بازسازي دارد. عسل طبیعی می تواند التهاب زخم های سوختگی را کاهش دهد و بر بلوغ و جهت گیری صحیح رشته های کلاژن، نوتروفیل ها و فیبروبلاست ها تاثیر مثبت بگذارد.

عسل قابلیت ایجاد محیطی با رطوبت مناسب و بدون خطر جهت ترمیم زخم را دارا می باشد. علاوه بر کاهش التهاب و درد در ناحیه ی آسیب دیده، ادم، اگزما و بوي بد زخم را کاهش می دهد. هنگامي كه عسل به زخم ماليده مي شود، به دليل آنكه حاوي گلوكز و فروكتوز است و اين مواد داراي خاصيت جذب آب و مايعات به خود مي باشند، به ميكروب ها و قارچ ها اجازه رشد نمي دهد.

عسل از توليد آمونياك در زخم جلوگيري مي كند و بنابراين باعث از بين بردن بوي بد زخم مي گردد. همچنين استفاده عسل مانع چسبيدن پانسمان به زخم شده و درد تعویض پانسمان را کاهش می دهد.

 

روغن زیتون و سوختگی

روغن زیتون:

یکی از ترکیبات اصلی روغن های گیاهی اسید چرب است. روغن زیتون حاوی مقادیر زیادی اسید چرب غیر اشباع می باشد. ترکیبات فنلی روغن زیتون دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد سرطان، ضد التهابی، ضد تجمع پلاکت و ضد فشار خون می باشند.

بیشتر بخوانیم:

مکانیسم اثر روغن زیتون در درمان سوختگی :

تحقیقات برخی محققین نشان داده است که کمبود اسیدهای چرب باعث اختلال در ترمیم زخم می شود. روغن زیتون احتمالا به واسطه داشتن اسیدهای چرب ضروری و تحریک تکثیر سلول های اپیدرمی در تسریع ترمیم زخم نقش دارد.

روغن زیتون می تواند به عنوان یک سد عایق بین زخم و محیط بیرونی عمل کند. در نتیجه با استریل نگه داشتن سطح زخم تا حدود زیادی از عفونت و گسترش آن جلوگیری نماید.

روغن زیتون می تواند موجب کاهش درد عضو آسیب دیده شود. همچنین روغن زیتون به علت دارا بودن مواد آنتی اکسیدانی خصوصا انواع ویتامین ها از جمله ویتامین E می تواند به عنوان یک ترکیب آنتی اکسیدانی در خنثی سازی رادیکال های آزاد عمل کند و از ایجاد رادیکال های آزاد طی فرآیند اکسیداسیون سلولی جلوگیری نماید.

 

ترکیب عسل و روغن زیتون

پماد طبیعی سوختگی عسل و روغن زیتون

ترکیب یک قاشق عسل طبیعی و یک قاشق روغن زیتون طبیعی، پماد ترمیم‌کننده‌ زخم و سوختگی کاملا ارگانیک است. مواد تشکیل دهنده شامل عسل، روغن زیتون می باشد.

عسل دارای خاصیت ضد عفونی کننده است و با جذب مایعات و مواد مغذی باعث تسریع روند ترمیم می شود. عسل موجود در این پماد ترکیبی موجب از بین رفتن باکتری ها، بافت های مرده، و التهاب می شود. همچنین آثار به جا مانده بر روی پوست را به حداقل می رساند. خصوصیات منحصر به فرد عسل که نقشی اساسی در اثر بخشی به عهده دارند، به دلیل وجود ویتامین های A-B2-B6-C-E می باشد.

روغن زیتون به دلیل دارا بودن ویتامین های F-A-E-C-K و اسیدهای چرب، باعث سلامتی، شادابی، رطوبت نرمی پوست می شود و درد و التهاب را کاهش می دهد. عسل در ترکیب با روغن زیتون ترکیبی مجعزه آسا برای رفع مشکلات پوستی ایجاد می کند.

همچنین ببینید

خواص عسل

عسل و خواص ضد سرطاني

خواص ضد سرطانی آن عسل طبیعی حاوی بیش از ۹۰ ماده موثره است. بخش مهمی …

عسل طبیعی کردستان

درمان بیماری های گوارشی و عصبی با عسل طبیعی

درمان بیماری ها با عسل طبیعی عسل ماده ای است که مانند دارویی شفابخش، معده …